Pojištění GAP: co to je a na koho se vztahuje?

V současné době je na trhu takové množství různých druhů pojištění, že velmi často nevíme přesně, které se na nás vztahuje. Bez ohledu na to, zda máme nemovitosti, motorová vozidla nebo jiné hmotné věci, je velmi důležité zajistit jejich náležitou ochranu. Zejména v případě, kdy daný typ pojistky vyžadují příslušné právní normy. Z tohoto důvodu jsme připravili krátkého průvodce, ve kterém popisujeme nejdůležitější otázky související s pojištěním GAP.

Pojištění GAP: co to je?

Abychom byli přesní, na začátku stojí za to stručně popsat, o jaký typ pojištění se jedná. GAP je primárně pojistka, která nás chrání před finančními ztrátami souvisejícími se ztrátou hodnoty daného vozidla v průběhu času. Například pokud dojde k poškození, GAP pokryje rozdíl mezi původní hodnotou automobilu, který vlastníte, a aktuální obchodní cenou. Rovněž stojí za to vědět, že je pojištění GAP dobrovolné, lze jej zakoupit současně s pojistkou AC nebo samostatně.

Stručně řečeno, podle definice je GAP ( Guaranteed Asset Protection ) druh pojištění, které chrání před tzv. finanční ztrátou. Tato ztráta se netýká pouze poškození nebo závad na vozidle, ale mnoha dalších aspektů, včetně krádeže automobilu.

Druhy pojištění GAP

Můžeme rozlišit 3 druhy pojištění GAP:

  • GAP CASCO

Jedná se o ochranu, která pokrývá rozdíl mezi platbou z pojištění odpovědnosti za škodu nebo pojištění AC a částkou pojistky AC platné v den uzavření Autocasco.

  • Fakturový GAP

Je pravda, že se obvykle jedná o nejdražší možnost ochrany, ale přináší největší výhody. Zaručuje, že pojistitel uhradí rozdíl vyplývající z ceny automobilu na faktuře a tržní hodnoty vozidla v den krádeže.

  • GAP indexový

Toto řešení je striktně určeno především lidem, kteří se rozhodnou pro leasing. Spočívá v tom, že pojistitel vyplácí náhradu škody až do výše 30% hodnoty poškozeného nebo ztraceného vozidla.

  • GAP finanční

Tato varianta pojištění GAP je nejlevnější variantou, která dobře funguje i v případě vozidel na leasing. Zvláště pokud má kupující malý vlastní příspěvek a vysokou kupní cenu. Tato ochrana zajišťuje, že pojišťovna pokryje rozdíl mezi částkou odškodnění AC a zbývajícími splátkami, které mají být zaplaceny z leasingu.

Pojištění GAP: nejdůležitější výhody

Popsaný typ ochrany má mnoho dalších výhod, které poskytují další pomoc nebo hotovost v případě poškození nebo odcizení vozidla. Rovněž by se nemělo zapomínat, jak vysoká je hranice odpovědnosti vyplývající z krytí ztrát. Díky tomu nebude oprava nebo nákup nového automobilu tak nákladným předsevzetím.

Velkou výhodou je také skutečnost, že lze pojištění GAP  uzavřít jak v případě nového vozidla, tak ojetého automobilu nebo motocyklu. Kromě toho samozřejmě v závislosti na rozsahu pojistky, kterou kupujeme, pojištění obvykle funguje oběma způsoby, tj. chrání v případě škod způsobených řidičem a také jiným vozidlem.

Kde se pojistit?

Nikdo z nás nedokáže předvídat, co se stane. Někdy může kombinace nešťastných událostí a nepozornosti ostatních řidičů vést k vážnému poškození našeho vozidla. Oprava je pak opravdu drahá. Jakákoli další ochrana bude skvělým způsobem, jak získat finanční pomoc. Proto je tak důležité uzavřít pojištění.

Pojištění GAP nabízí řada různých společností, ale jejich rozsah se může od sebe výrazně lišit. Stojí za to porovnat několik variant a propozic a vybrat tu, která pro nás bude nejziskovější.

Doufáme, že Vám náš článek přinesl mnoho informací týkajících se pojištění GAP a rozptýlil pochybnosti vyplývající z otázky jeho ziskovosti.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *